Korona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Korona Virüs Belirtileri Nelerdir? Nasıl Test Yapılır?

Korona Virüs Belirtileri Nelerdir?
Korona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Kuru Öksürük: Korona virüs kişilerde direk alt ve üst solunum yolunu etkilediğinden ilk görülen ve şikayete neden olan durum kuru öksürüktür. Öksürük bu tarz durumlarda sık rastlanmaktadır. 

Yüksek Ateş: Korona virüsün neden olduğu en önemli belirtilerden bir tanesi de yüksek ateştir. Korona virüs vücuda çeşitli tahribatlar verdiği için vücutta ateşle bu duruma tepki vermektedir.

Nefes Darlığı: Korona virüsün neden olduğu diğer bir önemli belirtilerden olan nefes darlığı şikayetidir. Nefes darlığı herkeste görülmeyebilir bu durum genelde solunum sıkıntısı yaratmaktadır ve ilerlerse tıbbi gözlem altına alınması gerekmektedir. Kişinin altta yatan rahatsızlıkları varsa solunum sıkıntısı olma olasılığı o duruma bağlı olarak daha da yüksektir.

Boğaz Ağrısı: Korona virüsten kaynaklı boğaz ağrısı şikâyetleri de olmaktadır. Fakat bu durum genel olarak yüksek ateş ve kuru öksürük belirtilerine göre daha az görülmektedir.

Halsizlik, Yorgunluk, Kas Ağrısı: Korona virüs belirtileri arasında yer alan halsizlik hastalığın vermiş olduğu bir durumdur. Corona virüsün vücutta yarattığı tabloya göre kas ve eklem ağrısı yaratabilir.

İshal: Korona virüs belirtileri arasında enaz görülenidir.

Haziran 2020 olmasına rağmen Korona Virüsü'ne karşı bir henüz bir aşı geliştirelemedi.